Skupina německých právníků se snaží zahájit trestní řízení proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi pro podezření ze spáchání válečných zločinů ve městě Aleppo. Informuje o tom agentura AP. Pro trestní postihy představitelů Asadova režimu se nedávno vyslovila i německá kancléřka Angela Merkelová.

Právníci dnes představili trestní oznámení na Asada, které předloží spolkovým státním zástupcům. Německá legislativa připouští obžalování osob na základě zásady univerzální jurisdikce, podle které úřady mohou stíhat i cizince za trestné činy spáchané v zahraničí.

Podle právníků existují přesvědčivé důkazy o četných zločinech, kterých se dopustil Asadův režim v Aleppu od letošního dubna do listopadu. Advokát Mehmet Daimagüler uvedl jako příklad cílené bombardování nemocnic, shazování kazetových bomb na civilisty a vyhánění lidí z domovů. „V Aleppu zažíváme genocidu ve zpomaleném běhu,“ dodal.

Právníci opírají svá obvinění o zprávy mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a také o individuální svědectví uprchlíků žádajících o azyl v Německu.

K válečným zločinům přirovnal dění v Aleppu v říjnu i francouzský prezident François Hollande s tím, že odpovědnost nese kromě Damašku i Moskva, která Asada podporuje. Merkelová pak v listopadu vyjádřila přesvědčení, že nemocnice v Sýrii jsou bombardovány záměrně, a tento postup Asadova režimu je podle ní nutné trestně stíhat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner