Protivníci syrského režimu zesílili podporu rebelů poté, co Rusko a Írán přispěly svou pomocí k zahájení ofenzivy vládních sil. Podle syrských vládních médií to dnes prohlásil prezident Bašár Asad v rozhovoru s předním íránským činitelem. Ten naopak přislíbil syrskému prezidentovi další pomoc Teheránu ve válce proti povstalcům.

Vojenská podpora, kterou Sýrie v posledních týdnech dostává od Ruska a Íránu, podle Asada přiměla nepřátelské země „dále zvýšit finanční podporu teroristů a jejich zásobování zbraněmi“. Za teroristy syrský režim označuje všechny povstalce. O jaké země se konkrétně jedná, Asad neupřesnil.

Syrská armáda už v sobotu obvinila ze zvyšování dodávek zbraní Turecko, které prý dováženou výzbroj maskuje jako humanitární pomoc. Podporu některým umírněným skupinám bojujícím proti Asadovi poskytují také některé další země včetně Spojených států.

Jeden z předních poradců íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes podle agentury Reuters Asadovi přislíbil, že Teherán bude nadále poskytovat jeho režimu podporu ve „válce proti teroru, která je rozhodující pro region i celý svět“.

Chameneí minulý týden pochválil ruského prezidenta Vladimira Putina za to, že se ruské nálety přidaly na Asadovu stranu proti údajné snaze USA ovládnout Sýrii, a vyzval k co největšímu sblížení Moskvy a Teheránu.

Při náletu patrně ruských letadel dnes podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva zahynulo nejméně 18 civilistů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner