Pákistánský prezident Mamnún Husajn vyzval obyvatele země, aby neslavili svátek svatého Valentýna. Konzervativní muslimští duchovní by svátek zamilovaných, který připadá na 14. února, chtěli zakázat, podle úředníků v hlavním městě ale už oslavy nelze nijak zastavit, uvedla agentura Reuters.

Prezident svátek kritizoval s tím, že jde o věc dovezenou ze Západu, která má podkopat islámské hodnoty nyní platící v Pákistánu. Svátek připomíná biskupa Valentýna, který tajně oddával milence. Svatý Valentýn z Terni za to byl podle legendy 14. února 269 popraven. Navzdory křesťanskému původu si oslavy v Pákistánu získaly množství příznivců a zejména prodejci květin každoročně zaznamenávají rekordní tržby.

„Svátek svatého Valentýna není nijak spojený s naší kulturou a neměl by se slavit,“ prohlásil Husajn. Pákistánská média již dříve informovala, že Islámábád zakáže valentinské oslavy, protože jde o „urážku islámu“, zástupci metropole se ale nechali slyšet, že takové nařízení by bylo nevymahatelné. V Péšávaru na severozápadě země si nicméně již v pátek odhlasovali, že veškeré oslavy svátku zamilovaných jsou zakázané.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner