Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu oznámil, že se chystá „brzy“ sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem (pravicová Republikánská strana). Chce s ním projednat způsob jak „čelit hrozbě“, kterou pro Izrael představuje íránský diktátorský režim, vyzývající podle Netanjahua ke zničení Izraele.

Izraelský prezident Reuven Rivlin včera zaslal Trumpovi blahopřejný dopis, v němž mu poděkoval za to, že „je dlouholetým přítelem“ Izraele a pozval nového amerického prezidenta k návštěvě Jeruzaléma.

Netanjahu platí za nejostřejšího kritika mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, dojednané za Trumpova předchůdce Baracka Obamy (levicová Demokratická strana). Také Trump ostře kritizoval dohodu, která byla podepsána v červenci 2015 mezi Íránem a šesti mocnostmi (USA, Čínou, Ruskem, Německem, Francií a Británií).

Dohodu, která má zajistit striktně mírovou povahu íránského jaderného programu výměnou za zrušení ekonomických sankcí proti Teheránu, označil Trump krátce před nástupem do úřadu za jednu „z nejhorších a nejhloupějších“, jaké kdy viděl. Podle Netanjahua je tato dohoda „historickým omylem“.

Írán tak může kromě balistických střel vyvíjet nyní i jaderné hlavice. Ruská vláda navíc Íránu dodala vyspělý protiletadlový systém. To vše v situaci, kdy ani Evropa není chráněna obranným systémem proti balistickým střelám (známým „radarem v Brdech“ a základnou v Polsku).

Zároveň s ohlášením svého záměru jednat s Trumpem o „íránské hrozbě“, dnes izraelský premiér na svém účtu na facebooku adresoval smířlivé poselství íránskému lidu. „Jsme vaším přítelem, ne vaším nepřítelem,“ citovaly z něj zahraniční agentury. „Máte hrdou historii a bohatou kulturu, tragické je ale to, že jste spoutáni teokratickou tyranií,“ napsal Netanjahu.

„Oba naše národy mohou spolupracovat s cílem zajištění mírové a nadějné budoucnosti pro oba,“ ujistil izraelský premiér Íránce. „Musíme porazit teror a tyranii a postarat se o to, aby zvítězily svoboda a přátelství.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner