Izraelské nálety na íránské cíle v Sýrii byly přiměřenou reakcí, protože Teherán „překročil červenou čáru“. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Izrael předtím oznámil, že zasáhl téměř veškerou vojenskou infrastrukturu íránských sil v Sýrii. Šlo o reakci na noční raketový útok, který provedly íránské síly v Sýrii na izraelské cíle na Golanských výšinách.

V krátkém videu Netanjahu řekl, že Izrael spáchal „rozsáhlý útok na íránské cíle v Sýrii“. „Jsme uprostřed vleklého konfliktu a naše politika je jasná. Nedopustíme, aby se Írán pevně vojensky zakotvil v Sýrii,“ dodal izraelský premiér.

Íránské jednotky na syrské straně Golanských výšin vypálily v noci na dnešek zhruba 20 střel a raket na izraelské cíle na Golanských výšinách. Izrael na palbu reagoval a brzy ráno zasáhl desítky íránských cílů v sousední zemi, mimo jiné sklady zbraní, odpalovací rampy či zpravodajská centra využívaná elitními íránskými jednotkami v Sýrii. Írán zatím na útoky nijak oficiálně nereagoval.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvedla, že izraelské nálety na íránské cíle v Sýrii usmrtily 23 bojovníků, včetně pěti syrských vojáků. Podle syrské armády zemřeli tři lidé.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner