Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ostře kritizoval Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) a požadoval jeho zrušení. Připojuje se tak ke kritickým výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa, řekl na dnešním zasedání vlády v Jeruzalémě.

„UNRWA je organizace, která problém palestinských uprchlíků zvěčňuje; nesmrtelnou činí i ideu o právu na návrat, a to s cílem zničení státu Izrael,“ citovala Netanjahua agentura DPA. „Proto musí UNRWA zmizet.“

Netanjahu se postavil proti organizaci na pomoc speciálně pro Palestince. „To vytváří situaci, kdy už jsou tu pravnuci uprchlíků, kteří sami nejsou uprchlíky, ale UNRWA je podporuje,“ řekl. „A za 70 let tu budou pravnuci pravnuků – proto musí být tato absurdní situace ukončena.“

Netanjahu se vyslovil pro postupné přerozdělování peněz určených pro UNRWA jiné agentuře, konkrétně Vysokému úřadu OSN pro uprchlíky (UNHCR) „s jasnými kritérii pro podporu skutečných, nikoliv fiktivních uprchlíků“.

Trump nepřímo pohrozil zastavením finanční pomoci Palestincům, jestliže neprokážou ochotu k mírovým jednáním s Izraelem. Palestinci tuto hrozbu odmítli. Letošní finanční pomoc pro palestinské uprchlíky určenou UNRWA Spojené státy zatím nevyplatily. Objevily se spekulace, že pomoc ve výši 125 milionů dolarů (2,65 miliardy korun) zmrazily, ministerstvo zahraničí je ale dementovalo. USA prý o vyplacení sumy, která představuje třetinu ročního daru Spojených států organizaci UNRWA zatím ještě debatují a mají na její převod čas do poloviny ledna.

Podle přehledu UNRWA za rok 2016 zaplatily USA tehdy zhruba 368 milionů dolarů z celkové sumy darů této organizaci ve výši kolem 1,2 miliardy dolarů.

UNRWA uvádí, že podporuje kolem pěti milionů palestinských uprchlíků mimo jiné v Jordánsku, v Libanonu a na palestinských územích. Během první arabsko-izraelské války v roce 1948 bylo z území dnešního Izraele vyhnáno nebo uteklo přes 700.000 Palestinců. UNRWA pomáhá i jejich potomkům.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner