Ruský prezident Vladimir Putin dnes ujistil premiéra Izraele Benjamina Netanjahua, že Rusko se na Blízkém východě chová odpovědně. Oba se sešli v době zvýšené vojenské aktivity Ruska v Sýrii. Netanjahu na krátkou pracovní schůzku s Putinem přivezl podle izraelských médií netradičně také náčelníka generálního štábu armády a šéfa vojenské rozvědky. Izrael chce zabránit kolizi při vojenských akcích na pomezí sousední Sýrie.

Izrael se bojí Hizballáhu

Podle zdrojů ruského listu Kommersant je v Sýrii 1700 ruských vojenských specialistů. Rusko do Sýrie přesouvá také vojenskou techniku včetně moderního raketového protiletadlového systému, což se Izraeli nelíbí, protože se bojí, že by tato technologie mohla padnout do rukou libanonskému Hizballáhu. Tato šíitská organizace bojuje proti Izraeli a v syrském konfliktu je na straně syrské armády.

Vojenské špičky z Izraele odborníky překvapily

Izraelská delegace prý přijela s konkrétním cílem, totiž vyřešit identifikační problémy armád a zamezit střetu izraelských a ruských letadel.

Izraelský tisk píše, že Netanjahu do Ruska přivezl náčelníka generálního štábu armády Gadiho Eisenkota a velitele vojenské rozvědky Herzla Haleviho. Je to údajně nezvyklé a svědčí to o znepokojení, s nímž Izrael sleduje vývoj v Sýrii.

V neděli byly zveřejněny první satelitní snímky letecké základny, již Rusové údajně budují v blízkosti syrské Latákíje, která je baštou syrských vládních alávitů.
Rusko se netají tím, že chce vstoupit do boje proti teroristům, tedy i proti radikálům z Islámského státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner