Tel Aviv 24. srpna (ČTK) – Zeť a poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner dnes jednal v Tel Avivu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o možné obnově mírových rozhovorů. Netanjahu před schůzkou řekl, že je mír dosažitelný, a Kushner prohlásil, že Trump je odhodlán pomoci oběma stranám dospět k mírové dohodě. Později jej v Ramalláhu čeká jednání s vedením palestinské samosprávy.

Palestinská strana ještě před Kushnerovým příjezdem dala najevo, že Trumpova administrativa není schopná jasně formulovat svoji představu o tom, jak chce s mírovým jednáním pomoci. „Američtí vyslanci přijíždějí s prázdnýma rukama. Budeme od nich chtít vědět, zda znají odpovědi na základní problémy, o těch podružných se nehodláme bavit,“ sdělil Mahmúd Alúl z hnutí Fatah, jehož představitelé vedou palestinskou samosprávu.

Netanjahu řekl, že je třeba jednat o míru, ale také o bezpečnosti a ekonomické prosperitě. „Myslím, že řešit toto všechno je dosažitelné,“ řekl.

Kushner na Blízkém východě byl už v červnu a předtím doprovázel Trumpa na jeho cestě do tohoto regionu. Do Izraele přicestoval ve středu večer po schůzkách v jiných blízkovýchodních zemích – V Saúdské Arábii, Egyptě a Jordánsku. Do USA se vrací v pátek.

Palestinští politici podle arabského tisku nabývají dojmu, že se Kushner, o němž Trump po svém zvolení řekl, že je schopen dosáhnout mírové dohody na Blízkém východě, kloní k izraelskému výkladu problému. Kritizoval například platby rodinám usvědčených teroristů, které palestinská samospráva odmítá zastavit.

Podle amerických zdrojů se chce delegace, v níž je kromě Kushnera zmocněnec pro mírový proces Jason Greenblatt a zástupkyně národního bezpečnostního poradce Dina Powellová, tentokrát zaměřit na mírová jednání, na situaci v Gaze a ekonomické otázky.

V Ramalláhu před tamním jednáním americké delegace s předsedou samosprávy Mahmúdem Abbásem protestovalo proti údajnému stranění USA Izraeli několik desítek Palestinců.

Abbás při nedávné návštěvě izraelských opozičních poslanců v Ramalláhu řekl, že „americká administrativa tone v chasou a její názor na blízkovýchodní problematiku není znám“. Izraelský tisk napsal, že Kushner v soukromém rozhovoru s pracovníky Kongresu řekl, že pro izraelsko-palestinský konflikt možná žádné řešení neexistuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner