Londýn 1. července (ČTK) – Britská premiérka Theresa Mayová ztěžuje práci svému brexitovému vyjednávači Davidu Davisovi tím, že mu pro jednání o odchodu Spojeného království z Evropské unie staví „červené line“, za něž nemůže jít. Zpravodajské stanici BBC to řekl bývalý šéf Davisova štábu James Chapman, který v květnu odstoupil.

Hlavního britského vyjednávače podle něho „ochromuje“ především neústupné stanovisko Mayové ohledně Evropského soudního dvora, který podle ní v budoucnu nesmí mít nad Spojeným královstvím žádnou jurisdikci. Evropská unie ale na druhé straně trvá na tom, že tento její soud musí být nadále s to chránit unijní občany v Británii.

„V některých věcech (premiérka) zaujala určité absolutistické pozice. Mám na mysli Evropský soudní dvůr. Byly mu (Davisovi) stanoveny červené linie, jež mu práci, kterou má udělat, velmi ztěžují,“ řekl Chapman. I když je Davis podle něj tvrdý i pružný vyjednávač, tato pozice ohledně unijního soudu Británii v jednáních „paralyzovala“.

Chapman v této souvislosti také upozornil, že pokud Mayová neprojeví víc přizpůsobivosti, nemusela by dohoda o brexitu projít v parlamentu. „Jestli podle mého názoru neprojeví více pružnosti, více pragmatismu, než projevovala v úřadu ministra vnitra, nedostane tuhle věc přes parlament,“ uvedl Chapman v rozhovoru s BBC.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner