Na nevládní organizace se obracejí lidé, kteří chtějí pomáhat uprchlíkům. Nabízejí ubytování, zaměstnání, podporu rodinám s dětmi či dobrovolnickou práci. ČTK to řekla ředitelka Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) Magda Faltová. Podle ní přibývá těch, kteří se s nabídkou hlásí. V Praze a v dalších městech se konají sbírky oblečení, hygienických potřeb a dalších věcí. Lidé mohou poslat i peníze na konta humanitárních organizací, z nichž se platí pomoc přímo v Iráku či Sýrii.

„Nabídek v poslední době přibývá. Týdně se hlásí zhruba 20 lidí, kteří nabízejí ubytování, zaměstnání, doprovod či pomoc s integrací. Situace se tak výrazně mění,“ popsala situaci Faltová. Podle ní odezvu vyvolaly nyní záběry zadržených dětí a jejich rodičů. Dárci nabízejí dětské výživy či hračky, chtějí celým rodinám poskytnout i střechu nad hlavou. „Lidé začali vnímat to, že jsou to osoby v nouzi. Vidí to zoufalství,“ dodala šéfka organizace.

Podle Faltové se nabízená pomoc zatím úplně využít nedá. Zadržení cizinci totiž nemají v Česku ochranu či azyl. Většinou jsou zajištěni a převezeni do uzavřených zařízení, kde čekají na vrácení do Maďarska. To však migrační vlnu nezvládá.

Postupně vznikají také weby, kde je možné získat informace o pomoci. Jako rozcestník funguje, ukazuje stránka www.pomocuprchlikum.cz. Zájemci na ní najdou odkazy na sbírky Charity ČR pro uprchlíky i na humanitární pomoc v Sýrii, Iráku či na Ukrajině. Dárci mohou podpořit také sociální a právní pomoc, kterou poskytuje Organizace pro pomoc uprchlíkům. Lékaři bez hranic pomáhají hlavně ve Středozemním moři a Itálii, Diakonie v Jordánsku a na Ukrajině. Organizace Člověk v tísni má dlouhodobou sbírku na pomoc v Iráku a v Sýrii. Možné je poslat i dárcovské textové zprávy.

Konají se také sbírky věcí. V Praze je nyní možné darovat oblečení, obuv, hygienické potřeby, deky i hračky. Poslouží zadrženým lidem v zařízení Bělá-Jezová. „Oblečení a obuv je potřeba hlavně v menších velikostech,“ upozornili organizátoři. Věci je možné odevzdat v Jeseniově ulici v centru Klinika, a to dnes od 18:00 do 22:00 a ve čtvrtek od 14:00 do 22:00. „Minule se nám podařilo nasbírat během 24 hodin tolik věcí, že se ani nevešly do dodávky. Podle informací přímo z místa víme, že věci se k potřebným dostaly a byly využity,“ dodali pořadatelé.

V brněnském kině Scala se koná sbírka každý den od 14:00 až do konce září. Zájem je hlavně o spací pytle, deky, karimatky či hygienické potřeby. Dostanou je uprchlíci v Budapešti.

Na webu jsou i informace o možnostech dobrovolnické práce. Lidé se mohou zapojit v neziskových organizacích v Česku, ale mohou odjet i do Maďarska, Srbska či Makedonie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner