Předseda Evropské komise Juncker zdůraznil, že zesnulý kubánský komunistický diktátor Castro byl pro mnohé hrdinou. Obdobně se vyjádřil ruský prezident Putin. Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich zase zdůraznil, že byl Castro pro mnohé krvavým diktátorem.

Newt Gingrich (pravicová Republikánská strana) měl zásadní podíl na přerušení 40 let trvající vlády levicové Demokratické strany v dolní komoře amerického Kongresu za prezidenta Billa Clintona (Demokrat). V roce 2012 skončil na 3. místě v republikánských prezidentských primárkách. Letos se dostal do úzkého výběru kandidátů na Trumpova viceprezidenta.

Podle něj jsou citové výlevy chválící Fidela Castra tragédií. Zdůraznil, že Castro byl neústupný diktátor, který věznil tisíce lidí a zabil a mučil mnoho Kubánců. Jeho politika podle Gingriche ožebračila kubánský lid, jak je vidět třeba při porovnání aut na starých (předrevolučních) a současných fotografiích. Diktatura, která vyhnala stovky tisíc Kubánců. Dále Gingrich radí, abychom si sestavili seznam těch, kdo Castra vychvalují. Dostanete seznam levičáků, kteří odmítají realitu pro ideologickou fantazii.

Ani nově zvolený prezident Trump Castra neobdivuje. Pro agenturu Reuters uvedl, že bývalý kubánský vůdce Fidel Castro byl brutální diktátor, který téměř šest desítek let utlačoval svůj vlastní lid. Dále slíbil, že jeho administrativa udělá vše, co bude moci, aby zajistila, že kubánský lid bude konečně moci nastoupit svou cestu směrem k prosperitě a ke svobodě. Kuba je podle něj totalitním ostrovem. Vyjádřil však naději, že smrt bývalého kubánského vůdce je začátkem odklonu od hrůz, které museli Kubánci snášet příliš dlouho, a příklonem k budoucnosti, v níž bude úžasný kubánský lid žít ve svobodě, kterou si právem zaslouží. Diktátor Castro podle něj zanechává odkaz popravčích čet, krádeží, nepředstavitelného utrpení, chudoby a popírání základních lidských práv.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner