Neznámí pachatelé zastřelili v noci na dnešek v Belfastu jednoho z předních představitelů severoirské protestantské polovojenské skupiny Sdružení na obranu Ulsteru (UDA). Informuje o tom agentura Reuters. Severoirští politici se podle ní obávají, že by vražda mohla znovu oživit napětí mezi katolíky a protestanty v regionu.

Zavražděný John Boreland, který unikl pokusu o atentát už před dvěma lety, patřil mezi předáky UDA v Belfastu. Jeho zabití odsoudila šéfka severoirské vlády Arlene Fosterová, která prohlásila, že ji čin šokoval.

UDA je největší protestantská organizace usilující o udržení svazku Severního Irska s Velkou Británií. Původně byla legální, později se uchýlila k terorismu a v roce 1992 byla zakázána. Členové UDA zabili během konfliktů mezi protestanty a katolíky v Severním Irsku přes 200 lidí.

V roce 2004 se organizace formálně vzdala násilí a v roce 2010 před nezávislými pozorovateli složila zbraně. I poté se ale její členové zapojovali do zločinných aktivit, mimo jiné vydírání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner