Pro návštěvníky se dnes v 10:00 znovu otevřou expozice a výstavy Národní galerie v Praze ve všech jejích šesti objektech. O víkendu je zavřela kvůli sporům s bezpečnostní agenturou, která hlídala budovy i umělecká díla. V pondělí NG podepsala novou smlouvu na ostrahu. Ministerstvo kultury kvůli situaci v NG prověří práci stejné bezpečnostní agentury v dalších svých příspěvkových organizacích.

ABAS IPS Management, která zajišťovala ostrahu NG od října, tvrdí, že jí NG dluží peníze. Proti tvrzením ředitele galerie Jiřího Fajta, že při její ostraze byla poškozena vystavená díla a ostraha měla fyzické konflikty s návštěvníky, se ohrazuje. Chce se bránit právními kroky. NG naopak říká, že firma neplnila své závazky a veškerá její pochybení má zdokumentována. Pokud by firma nevypověděla smlouvu, byl Fajt připraven ji ukončit.

V průběhu letošního roku NG vypíše veřejnou soutěž na novou bezpečnostní agenturu. Galerie do nového tendru podle Fajta začlení požadavky na kvalifikační předpoklady pro bezpečnostní službu, které v předchozí smlouvě chyběly. V 90. letech zajišťovali ostrahu NG její zaměstnanci, později se začaly tyto služby zajišťovat zvenčí; podle Fajta to služby prodražuje. Je zastáncem předchozího modelu, neboť galerie tak může své zaměstnance efektivněji úkolovat. Nepředpokládá ale, že by mohl počet zaměstnanců natolik zvýšit, aby to bylo možné.

Národní galerie hospodaří se šesti historickými budovami, spravuje na 400.000 uměleckých děl v hodnotě stovek miliard korun. Celkem si loni přišlo její výstavy i stálé expozice prohlédnout více než 700.000 lidí. K nejoblíbenějším stálým expozicím patří Veletržní palác s moderním a současným uměním a Anežský klášter, kde se vystavuje středoevropské středověké umění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner