Město Nice se dnes přidalo k francouzským letoviskům, která v poslední době zakázala nošení dámských muslimských plavek zvaných burkiny. Příslušné nařízení vydala ve čtvrtek místní radnice, podle níž na pláže s ohledem na bezpečnost nepatří plavky, které odkazují ke konkrétnímu náboženství. Nice se dosud vzpamatovává z červencového teroristického útoku, při němž mladý Tunisan během jízdy kamionem v davu lidí zavraždil 86 lidí.

Burkiny jsou plavky, které zakrývají celé tělo a hlavu, a odpovídají tak pravidlům islámu. Jako první je před týdnem zakázali v Cannes, protože podle tamní samosprávy „nerespektují dobré mravy a sekularismus“. Za překročení zákazu hrozí pokuta ve výši 38 eur (1030 Kč), kterou už několik muslimek zaplatilo.

Po Cannes podobné vyhlášky zavedla i letoviska Villeneuve-Loubet a Mandelieu-la-Napoule na jihu země a Sisco na severu Korsiky. Zákazy nošení burkin podpořil také socialistický premiér Manuel Valls. Jiní ale toto opatření kritizují jako diskriminační.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner