Nigerijská armáda minulý týden omylem zabila 236 uprchlíků a humanitárních pracovníků, nikoliv 90, jak se původně předpokládalo. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC s odkazem na oficiální odhady záchranných služeb.

Na uprchlický tábor na severovýchodě země 17. ledna omylem zaútočila nigerijská armáda, která si ho spletla s pozicemi teroristické skupiny Boko Haram. Je to poprvé, co nigerijská armáda přiznala, že při bombardovaní udělala chybu a zabila civilisty, napsala agentura AP. Podle místních zdrojů však nejde o první případ, kdy přišli civilisté o život v boji armády proti extremistům.

Incident z minulého týdne bude dále vyšetřovat nigerijské letectvo.

Lékaři bez hranic původně odhadovali, že při náletu přišlo o život zhruba 90 lidí, ale zároveň upozornili na to, že by se konečná bilance mrtvých mohla blížit až ke 170. Mnoho vážně zraněných bylo nuceno v táboře čekat na lékařskou pomoc. Pouhé dva dny po bombardování na tábor zaútočili islamisté z Boko Haram, nigerijské armádě se však podařilo tábor ubránit.

Islamistická skupina Boko Haram terorizuje severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států; v této oblasti chce vytvořit náboženský stát založený na islámském právu šaría. V posledních sedmi letech si násilí páchané Boko Haram v Nigérii vyžádalo více než 20.000 obětí a asi 2,6 milionu osob bylo nuceno opustit své domovy. Zhruba pět milionů lidí hladoví.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner