Nigerijská radikální skupina Boko Haram se snaží rozšířit své aktivity a proniknout do hospodářského centra Lagosu na jihu země. Dosud působila hlavně na severu Nigérie a v pohraničí okolních států. O nových úmyslech skupiny, která má od roku 2009 na svědomí životy asi 20.000 lidí, informovala nigerijská tajná služba.
Od července bylo v Lagosu podle tajné služby zatčeno 12 členů Boko Haram a další pak v jihonigerijském města Enugu a v centrální části země. Rozvědka tento trend připisuje tlaku, který na skupinu vyvíjejí na severu společně armády Nigérie, Čadu, Nigeru a Kamerunu ve snaze chránit civilisty proti radikálům.
Skupina je ale ve státě Borno na severovýchodě Nigérie stále velkou hrozbou, v pátek tam pozabíjela 50 lidí.
Podle BBC je informace o zatýkání v Lagosu špatnou zprávou pro občany tohoto sedmnáctimilionového města, jelikož mnoho tamních občanů se domnívalo, že tak daleko od Borna se skupina neodváží. Podobně zneklidňující je informace, že na letišti v Abuji agenti zadrželi mladého muže, který se snažil získat informace pro Boko Haram.
Skupina vznikla v roce 2002 a jejím programem byl boj proti západnímu způsobu vzdělávání. Vojenské operace zahájila roku 2009 a k jejím nejznámějším akcím patří únos asi 200 školaček na severovýchodě země.
V poslední době se Boko Haram přihlásila k ideologii organizace Islámský stát, která bojuje hlavně v Sýrii a v Iráku a která na severovýchodě Nigérie vyhlásila vlastní chalífát. Většinu tohoto území ale ztratila v bojích s armádami Nigérie a sousedních zemí.
Nový nigerijský prezident Muhammadu Buhari v předvolební kampani sliboval, že bude proti skupině postupovat s veškerou rozhodností. Boko Haram však od jeho zvolení v březnu četnost útoků ještě zvýšila. Podle agentury AP zabili od té doby radikálové už asi 1000 lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner