Nizozemská policie v Utrechtu zadržela 18letého muže, kterého podezřívá z šíření propagandy teroristické organizace Islámský stát (IS). Informovalo o tom dnes státní zastupitelství.

Policisté mladíka zadrželi na základě informací od tajných služeb už minulý čtvrtek týden. Na internetu šířil mimo jiné videa zobrazující násilí, uvedla prokuratura. Policie prověřuje také podezření, že přes internet radil dalším lidem, jak sestrojit výbušné zařízení.

V úterý soudce rozhodl, že mladík, jehož totožnost nizozemské úřady nezveřejnily, zůstane přinejmenším dva týdny ve vyšetřovací vazbě.

Nizozemské úřady jsou delší dobu v pohotovosti kvůli nebezpečí teroristického útoku v zemi. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení v zemi panuje od března 2013.

Starosti Nizozemsku přidělávají především jeho občané, kteří se kvůli upadajícímu vlivu teroristické organizace Islámský stát stále častěji vrací z Blízkého východu do vlasti. Nizozemsko odhaduje, že do Sýrie a Iráku odjelo bojovat v řadách některé z radikálních islamistických organizací asi 270 jeho občanů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner