Nizozemská vláda se chystá zakázat zahalování celé tváře ve veřejných prostorech. Návrh zákona, který dnes schválil kabinet, se týká například i lyžařských masek a podle vlády nemá nic společného s náboženstvím.

Navrhovaný zákaz, který ještě musí schválit parlament, má zahrnovat nošení jakéhokoli oblečení, které zahaluje celý obličej, včetně lyžařských masek a helem, a to v prostředcích veřejné dopravy, ve školách, nemocnicích a vládních úřadech.
Opatření tedy „nemá nic společného s náboženstvím“, ujišťoval dnes novináře premiér Mark Rutte. Podobné zákony však mají podle Rutteho „prosazovat hodnoty“ nizozemské společnosti. „Ve svobodné zemi, jakou je Nizozemsko, má každý právo oblékat se podle libosti, bez ohledu na názor ostatních. Tato svoboda je omezena pouze v situacích, kdy je nezbytné, aby na sebe lidé viděli,“ uvedlo v prohlášení nizozemské ministerstvo vnitra.

Známý opoziční krajně pravicový politik Geert Wilders dlouho usiloval o výslovný zákaz muslimských závojů a burek. Vládní návrh dnes v televizi označil za „slabý“. Podle agentury Reuters se v Nizozemsku zcela zahaluje několik stovek žen. V roce 2010 zakázala nošení muslimských ženských oděvů zahalujících celou tvář, tedy burek a nikábů, Francie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner