Amsterodam 24. srpna (ČTK) – Na jihu Nizozemska byl zatčen druhý muž v souvislosti s podezřením, že se chystal teroristický útok na středeční večerní rockový koncert v Rotterdamu. Informovala o tom dnes nizozemská televize NOS. Vystoupení americké hudební skupiny bylo na poslední chvíli zrušeno.

Prvního muže nizozemská policie zadržela už ve středu a dnes ho podle agentury Reuters vyslýchala. Španělský řidič dodávky se španělskou poznávací značkou byl zatčen poté, co byly v jeho automobilu nalezeny plynové bomby. Předtím policie vzhledem k „teroristické hrozbě“ zrušila v nedaleké hale koncert americké rockové skupiny, která kvůli svému názvu Allah-Las dlouhodobě čelí kritice muslimů.

Nizozemské úřady na možné ohrožení koncertu v kulturním centru v bývalém obilném silu Maassilo upozornila španělská policie.

„Vyšetřování pokračuje a muže vyslýcháme,“ řekl dnes policejní mluvčí Gijs van Nimwegen. Televize NOS informovala, že první zadržený je podle policie pravděpodobně neškodný. Byl údajně opilý a náklad plynových bomb dokázal vysvětlit.

Druhého muže policie podle NOS zadržela dnes kolem 02:00 SELČ v jeho bytě v provincii Severní Brabantsko blízko belgických hranic. Dům byl prohledán a také druhý zadržený byl vyslechnut.

Rotterdamský starosta Ahmed Aboutaleb na tiskové konferenci ve středu večer upozornil, že není jasné, zda výstraha před teroristickou hrozbou a zadržení řidiče dodávky spolu souvisí, a varoval před ukvapenými závěry.

Španělská tisková agentura Europa Press tvrdí, že zadržený Španěl není napojen na džihádistický terorismus. Média se také shodují v tom, že středeční zadržení v Rotterdamu nemá přímou souvislost se dvěma útoky s pomocí automobilů v Katalánsku z minulého týdne. Pachatelé těchto útoků, které si vyžádaly 15 obětí, původně chystali atentát za pomoci propanbutanových bomb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner