Pololetní přebytek státního rozpočtu není výsledkem zlepšeného hospodaření, ale způsobil ho především růst ekonomiky, který se projevil vyšším výběrem daní, a také meziroční pokles výdajů na investice. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o pololetním hospodaření státního rozpočtu. K 30. červnu vykázal rozpočet přebytek téměř 41 miliard korun, což byl nejlepší červnový výsledek od roku 1993.

Na volební rok 2017 však již vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD, ANO, KDU-ČSL) plánuje deficit (díru) ve výši 60 miliard korun. Pan prezident Zeman hospodaření vlády ocenil a plánovaný rozpočet odsouhlasil. Vzhledem k tomu, že se zavázal splácet vládami způsobený dluh (na jehož vytvoření se aktivně podílela i jeho vláda) částkou 60 tisíc korun měsíčně, bude plánovaný deficit na rok 2017 splácet přes 80 tisíc let.

Podle prezidenta NKÚ letošní celoroční výsledek ovlivní právě pokles objemu peněz na investice v řádu desítek miliard korun. Jen v pololetí klesly investice meziročně o téměř 15 miliard korun a k 30. září téměř o 37 miliard korun.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner