Členové kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, si dnes spolu s veterány Rudé armády připomněli v Berlíně konec druhé světové války. Vzpomínkový akt neprovázely žádné incidenty. Noční vlci uspořádali v posledních dnech průjezd Evropou u příležitosti výročí konce války; odpůrci skupiny tuto expedici pokládají za provokaci.

Do Treptowského parku ve východní části Berlína, kde je největší berlínský památník věnovaný vojákům Rudé armády, ráno podle agentury DPA přišlo více vojenských veteránů v uniformách s řády. Později se k nim připojili i motorkáři. Celkem se sešlo několik stovek lidí, někteří s ruskými a sovětskými vlajkami.

V rámci pietního aktu položili veteráni a motorkáři v Treptowském parku věnec na památku sovětských vojáků, kteří při dobytí Berlína padli. Noční vlci pak pokračovali k sovětskému památníku u Braniborské brány, kde rovněž uctili padlé sovětské vojáky.

Obě akce se uskutečnily bez incidentů a v německých médiích je zastínila vojenská přehlídka v Moskvě u příležitosti výročí konce druhé světové války a programový sjezd německé vládní sociální demokracie (SPD).

Noční vlci vyjeli na cestu Evropou z Moskvy 29. dubna a postupně navštívili Bělorusko, Polsko, Slovensko, Česko a Rakousko. V Praze v sobotu někteří lidé chtěli motorkářům zabránit v jízdě přes Václavské náměstí. Odpůrci této motorkářská skupiny označují Noční vlky za extrémní nacionalisty. Šéf spolku Alexandr Zaldostanov je na sankční listině Spojených států i Evropské unie za aktivní podporu ruské anexe Krymu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner