Islamističtí únosci na Filipínách propustili v sobotu norského rukojmího, kterého zajali loni v září společně se dvěma Kanaďany a Filipínkou. Kanadským rukojmím islamisté již dříve uřízli hlavu, Filipínku osvobodili v červnu. Informuje o tom zpravodajský server BBC News. Podle nepotvrzených zpráv bylo za Nora zaplaceno vysoké výkupné.

Extremisté ze Skupiny Abu Sayyafa, kteří podporují teroristickou síť Al-Káida a také bojovníky Islámského státu na Blízkém východě, unesli čtveřici civilistů před rokem v přístavu nedaleko města Davao.

Prvního z Kanaďanů Johna Ridsdela zavraždili islamisté 25. dubna, protože za něj nedostali požadované mnohamilionové výkupné. Filipínská armáda našla jeho uříznutou hlavu. Stejný osud pak potkal 13. června i dalšího kanadského rukojmího Roberta Halla. Filipínku Marites Florovou, která byla Hallovou partnerkou, pustili únosci na svobodu.

Nyní se ocitl na svobodě i Nor Kjartan Sekkingstad. Únosci ho ve městě Patikul na ostrově Jolo předali povstalcům z Fronty národního osvobození Morů (MNLF), kteří vedou mírové rozhovory s filipínskou vládou a pomohli propuštění norského občana vyjednat.

Radikálové po únosu za každého z rukojmích žádali v přepočtu 21 milionů dolarů, později částku snížili na 6,4 milionu.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte již v srpnu naznačil, že za Nora bylo zaplaceno velké výkupné, ale džihádisté ho přesto stále zadržují. Filipínská armáda v sobotu uvedla, že Sekkingstad byl propuštěn díky neúnavným útokům filipínských vojáků na islamisty.

Skupina Abu Sayyafa je obviňována z celé řady únosů za výkupné a také z pumových útoků a vražd, jimiž terorizuje Filipíny více než dvě desetiletí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner