Čtyři turečtí armádní důstojníci a vojenský přidělenec na tureckém velvyslanectví dostali v Norsku politický azyl. S odvoláním na právního zástupce čtyř z pěti z nich to dnes uvedla agentura DPA. Vojáci se obávali, že by po návratu do vlasti skončili ve vězení kvůli čistkám v turecké armádě po loňském zmařeném puči.

Všech pět Turků, kterým Norsko azyl udělilo, se v době loňského červencového pokusu o převrat nacházelo na území skandinávského království. Jakýkoli podíl na puči odmítají, přesto se ale obávají, že by se ve vlasti stali obětí represe.

„V žádném případě se nemůžu teď vrátit. Propustili mě ze služby v Norsku a anulovali můj pas. Kdybych se vrátil, budu okamžitě zatčen a hrozilo by mi i mučení,“ řekl v lednu norskému listu Verdens Gang jeden z vojáků.

Turecký velvyslanec v Norsku tehdy uvedl, že obavy vojáků jsou bezpředmětné. Norské úřady se ale nyní rozhodly jim azyl přiznat.

Turecko po pokusu o převrat zahájilo rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Z práce bylo propuštěno nebo postaveno mimo službu přes 100.000 státních zaměstnanců, kteří jsou podle vlády příznivci hnutí Fethullaha Gülena. Duchovní, který dlouhodobě žije v USA, byl podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hlavním strůjcem pokusu o převrat. Gülen to odmítá.

Turečtí vojáci požádali o azyl v řadě členských zemí Severoatlantické aliance, ve kterých se v době loňského pokusu o převrat zdržovali nebo do kterých prchli, mimo jiné v Nizozemsku, Německu, Belgii či Řecku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner