Norský král Harald V. oslavoval v emocionálním projevu národnostní, náboženskou, kulturní i sexuální rozmanitost občanů své země. Jeho řečí vyzývající k toleranci žije internet, píše agentura DPA. Proslov přišel v době, kdy Norsko prochází složitou debatou o identitě a imigraci, upozornil portál The Local.

„Norsko jste vy. Norsko jsme my… Norsko je jedno,“ řekl 79letý monarcha minulý týden zhruba 1500 hostům na slavnosti v zámeckém parku v Oslu. „Norové jsou dívky, které mají rády dívky, chlapci, kteří mají rádi chlapce, a dívky a chlapci, kteří se mají rádi navzájem,“ dodal s tím, že „Norové věří v Boha, v Alláha, věří všemu a ničemu“.

Harald V. se výslovně zastal i imigrantů. „Norové jsou i přistěhovalci z Afghánistánu, Pákistánu, Polska, Švédska, Somálska a Sýrie. Moji prarodiče přišli před 110 lety z Dánska a Británie. Není vždy snadné říci, odkud pocházíme, jakou máme národnost. To, co nazýváme domovem, je tam, kde je naše srdce – a to nelze vždy vtěsnat mezi státní hranice.“

Současná norská vláda složená z konzervativců a pravicových populistů zastává přísný postoj vůči žadatelům o azyl, připomíná DPA.

Video s projevem Haralda V. na facebooku dosud zaznamenalo více než dva miliony zhlédnutí. Získalo také tisíce komentářů s vyjádřením podpory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner