V úterý začne v Norsku odvolací jednání v případu údajného nelidského zacházení s vězněným teroristou Andersem Behringem Breivikem. Norský soud dal loni Breivikovi za pravdu, když uvedl, že Norsko při zadržování 37letého atentátníka porušilo některá práva zakotvená v evropské Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Soud poukázal především na držení Breivika v samovazbě a nedostatek lidského kontaktu. Naopak porušení práva na soukromý a rodinný život, například přísnou kontrolou jeho korespondence, soud neshledal. Obě strany se následně odvolaly.

Breivik 22. července 2011 ve vládní čtvrti v Oslu odpálil nálož, která připravila o život osm lidí. Krátce nato postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže na nedalekém ostrově Utöya. V roce 2012 byl za terorismus odsouzen k 21 rokům vězení. To je nejvyšší jednorázový trest, který je v Norsku možné uložit, lze ho ale opakovaně prodlužovat de facto až na doživotí.

Breivik si trest odpykává ve věznici Skien, kde je jediným vězněm křídla s nejvyšší ostrahou. Podle dubnového verdiktu soudu je Breivik bez náležitého opodstatnění vystaven dlouhodobé izolaci a jeho duševnímu zdraví není věnována dostatečná pozornost. Soud rovněž uvedl, že časté osobní prohlídky, používání pout a všemožné jiné kontroly představují ponižující zacházení.

„Vězeňská služba dovolila, aby při určování Breivikova režimu převládly bezpečnostní zájmy,“ konstatovala v rozsudku soudkyně Helen Andenaesová Sekulicová. Stát se proti tomuto verdiktu odvolal, stejně jako proti rozhodnutí soudu, podle kterého Norsko musí uhradit Breivikovy výlohy na loňské soudní řízení ve výši 331.000 norských korun (990.000 Kč).

Právě otázka, jak přísná bezpečnostní opatření mohou být uplatňována, aby nešlo o porušování lidských práv, bude klíčovým tématem odvolacího procesu, napsala norská média.

Soud bude řešit také odvolání Breivika, který požaduje zmírnění kontroly korespondence. Muž, který se veřejně hlásí k nacismu, si chce volně dopisovat se svými přívrženci či například s ženami, jež by o něj měly zájem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner