Nová karta pro MHD v Praze, která nahradí opencard, se bude jmenovat Lítačka. Pro tento název se v průzkumu, který si magistrát zadal, vyslovilo 52,56 procenta lidí. Novinářům to řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Pilotní projekt město spustí 1. března. Dvouslovné názvy byly příliš dlouhé a tramvajenka neprošla kvůli tomu, že karta neslouží pouze pro jízdu tramvají. Primátorka novinářům rozdala funkční karty, které jsou zelené s bílofialovými motivy.

Pilotní projekt Lítačky odstartuje podle primátorky 1. března 2016. Nové karty bude magistrát vydávat ve Škodově paláci, v místech na rohu Jungmannovy a Charvátovy ulice, kde dříve vydával řidičáky.

„Náklady se nevyšplhaly ani na dva miliony korun – karta stála 1,7 miliardy, to je důvod, proč jsme se rozhodli pro nový systém. Nikdo nás nemůže vydírat a se systémem si můžeme dělat, co chceme,“ řekla Krnáčová.

Vedení města podle primátorčina poradce Marka Prchala vyhodnotilo na 5727 zmínek o názvu karty na internetu. „Monitorovali jsme všechny sítě a přestože vznikly skupiny proti Lítačce, víc lidí se přiklonilo k názvu Lítačka,“ řekl Prchal s tím, že ve výsledku se k Lítačce přiklonilo asi 52,7 procent lidí. Při průzkumu město analyzovalo i facebookové profily tzv. influencerů, tedy lidí, kteří mají svými příspěvky vliv na větší množství uživatelů.

Lítačka má nahradit kartu opencard, projekt Lítačky primátorka představila v lednu. Kartu opencard vlastní nyní asi 1,2 milionu lidí a Prahu vyšla na asi 1,7 miliardy korun. Projekt vznikl v éře exprimátora Pavla Béma.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner