Nová koaliční vláda slovenského premiéra Roberta Fica se začala zbavovat kontroverzních šéfů státem kontrolovaných firem a úřadů, které opozice v minulosti spojovala s různými aférami. Funkce vykonávali za předchozího jednobarevného Ficova kabinetu.

Ze státního podniku Vodohospodárska výstavba (VVB), který kromě jiného spravuje největší slovenskou vodní elektrárnu v Gabčíkovu, měsíc po březnových parlamentních volbách odešel generální ředitel Ladislav Lazár. Ten v minulosti čelil kritice zejména za tendr na provozování přívozu na Dunaji. Zakázku získala soukromá firma, které by stát mohl podle opozice v průběhu 15 let zaplatit až 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč), zatímco dříve byl přívoz zajišťovaný jinou firmou levnější.

Zmiňovaný tendr za bývalé Ficovy vlády kritizovala také strana Most-Híd, jejíž zástupce se v nové čtyřčlenné koalici stal ministrem životního prostředí, pod jehož úřad VVB patří.

Z členů vedení významnějších institucí skončil také šéf společnosti NDS Milan Gajdoš, která na Slovensku zajišťuje výstavbu a provoz dálnic. Odvolání Gajdoše ministerstvo dopravy zdůvodnilo podepsáním zakázky na stavební práce za více než 20 milionů eur (540 milionů Kč), aniž o tom NDS informovala nového ministra.

Nový ministr zdravotnictví Tomáš Drucker, kterého coby manažera do ministerské funkce dosadila Ficova strana Směr-sociální demokracie, zase řekl, že hodlá vyměnit vedení státní Všeobecné zdravotní pojišťovny. Nového šéfa dostane také úřad, který dohlíží na poskytování zdravotní péče. Právě zdravotnictví bylo kvůli předraženým nákupům, nevýhodným smlouvám a hromadným výpovědím zdravotních sester jedním z hlavních témat předvolební kampaně.

Odchod zmiňovaných představitelů firem a úřadů požadovala v souvislosti s různými aférami opozice. Bývalý místopředseda nyní koaliční strany Síť a nyní nezařazený poslanec Miroslav Beblavý dříve zveřejnil seznam se jmény 93 představitelů různých institucí a státem kontrolovaných firem, které by stát podle něj měl odvolat za různé aféry. Na seznam zařadil i členy vedení VVB, NDS či státní zdravotní pojišťovny. Beblavý v minulých letech odhalil několik případů přešlapů státních úředníků a neefektivního vynakládání státních peněz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner