Novelu zákona, která by znovu zavedla takzvanou zelenou naftu, tedy vratku spotřební daně z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou, předloží na jednání kabinetu ministr financí Andrej Babiš (ANO). Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O tom, kdo novelu, kterou by měla projednat vláda příští týden, bude obhajovat v Poslanecké sněmovně, rozhodne vláda nebo premiér.

Babišovi (ANO) vytvoření novely zákona uložila v prosinci vláda. Ten chtěl ovšem po vládě změnit usnesení tak, aby novelu předložil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Babiš se totiž domnívá, že by mohl být ve střetu zájmů.

„Novelu předloží na jednání vlády ministr financí, to vyplývá z kompetenčního zákona. Novelu bychom měli projednat příští týden na vládě. O tom, kdo ji bude obhajovat v Poslanecké sněmovně, rozhodne vláda nebo já, což je v mé kompetenci,“ uvedl premiér.

Babiš v České televizi (ČT) řekl, že při projednávání předlohy ve vládě se zdrží hlasování, protože je kvůli svému podnikání v zemědělství ve střetu zájmů. Jako ministr financí je proti návrhu, uvedl. Doufá v to, že ve Sněmovně bude novelu zákona obhajovat ministr Jurečka. „Nechci zase poslouchat nadávky od pana Kalouska,“ řekl Babiš v ČT. Pravicová opozice včetně TOP 09 a jejího předsedy Miroslava Kalouska dlouhodobě Babišův střet zájmů kritizuje. Poukazuje na to, že některé změny zákonů pomáhají jeho byznysu.

Babiš vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku. „Ačkoliv samozřejmě není v úmyslu prvního místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí (Babiše) zneužít své funkce k prosazení osobního zájmu, přesto považuje za nevhodné, aby byl zpracovatelem a předkladatelem této novely,“ napsalo ministerstvo financí v předkládací zprávě ke změně vládního usnesení.

Podle Úřadu vlády ČR ale měl takto ministr financí argumentovat ve chvíli, kdy mu vláda úkol zadala. „Námitka střetu zájmu měla být uplatněna již v prosinci, kdy danou věc vláda projednávala, a nikoliv skoro dva měsíce poté,“ uvedl úřad.

Ministerstvo zemědělství s návrhem financí nesouhlasilo rovněž. Podle něj tvorba zákonů o spotřebních daních přísluší ministrovi financí. Jsem rád, že pan ministr tento argument uznal,“ uvedl dnes Jurečka.

Na odpočet daně měli mít nárok zemědělci s živočišnou výrobou od začátku tohoto roku. Novela podle původního návrhu MZe měla platit od pololetí a zemědělci měli slevu uplatňovat zpětně. Podle odhadu ministerstva zemědělství mělo její zavedení stát 385 milionů korun. Pokud bude schválená do konce roku, proplácení pro letošní rok podle Jordána bude zajištěno.

Nynější vláda se k zachování daňové úlevy pro zemědělce zavázala v koaliční smlouvě a začátkem předloňského dubna tento návrh schválila. Platí ale jen pro subjekty podnikající v rostlinné výrobě, které ročně čerpají podporu zhruba 1,3 miliardy korun. Nárok na uplatnění vratky tak nyní mají například pěstitelé obilí, zelináři či ovocnáři.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner