Kubánská metropole dnes dokončuje poslední přípravy na návštěvu papeže Františka, který dopoledne odletěl z Říma a na ostrově přistane po dvanáctihodinovém letu. Na havanském náměstí Revoluce roste pódium pro velkou nedělní mši a v jindy nepříliš udržovaných ulicích probíhá velký úklid. Papež se podle informací Vatikánu v neděli setká nejen se současným prezidentem Raúlem Castrem, ale i s jeho starším bratrem a vůdcem komunistického převratu Fidelem.

Všude, kudy papež projede, je to nové

Novotou podle agentury AP září všechna místa Havany i dalších kubánských měst, která František navštíví. Opravy se dočkalo havanské letiště, kde dnes okolo 22:00 SELČ dosedne letadlo s papežem, stejně jako ulice, kudy bude projíždět ve svém papamobilu. Lesk získala i dříve oprýskaná fasáda havanské katedrály i hlavních kostelů ve městech Holguín a Santiago de Cuba, kam papež za věřícími zamíří začátkem příštího týdne.

Centrální havanské náměstí Revoluce, kde se uskuteční nedělní mše, zaplňují tisíce sedadel připravené pro veřejnost, která vnímá návštěvu třetí hlavy katolické církve v zemi jako součást uvolnění v minulosti tvrdých omezení vztahujících se k náboženství.

Papež se setká i s Fidelem Castrem

Během 72hodinové návštěvy se papež v neděli setká s kubánským lídrem Raúlem Castrem, podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho by se poté mělo uskutečnit i setkání s jeho 89letým bratrem Fidelem. Právě on vedl zemi v době, kdy byl za oficiální státní ideologii označen ateismus a katolíci čelili nejtvrdším omezením.

Podle komentátorů toto plánované setkání naznačuje, že papež nehodlá na Kubě přistoupit k žádné konfrontaci s komunistickým režimem. Naopak se očekává, že se František kriticky vyjádří k americkému embargu, o jehož zrušení Havana dlouhodobě usiluje. Spojené státy, kam papež zamíří v úterý, v pátek těsně před jeho cestou zrušily další část omezení souvisejících s turistikou a podnikáním Američanů na Kubě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner