Vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) má novou náměstkyni Lucii Orgoníkovou (ČSSD). Funkce se ujala dnes, ČTK o tom informovala Adéla Klimešová z oddělení publicity kanceláře místopředsedy vlády. Devětatřicetiletá Orgoníková pracovala za současné vlády jako vrchní ředitelka kabinetu ministra školství. Bělobrádkův úřad tak bude mít dva náměstky, tím pro odbornou oblast zůstává Arnošt Marks.

Orgoníková v letech 2004 až 2005 byla tiskovou mluvčí ČSSD, poté se stala ředitelkou tiskového odboru a tiskovou mluvčí vlády, kde zůstala až do konce volebního období v září 2006. Následně pracovala v soukromé sféře na vedoucích pozicích PR a marketingového managementu. Ve stejné oblasti si založila i vlastní firmu. Na jaře 2014 ji ministr školství Marcel Chládek jmenoval ředitelkou svého kabinetu.

Bělobrádek v tiskové zprávě uvedl, že si Orgoníkovou zvolil proto, že je profesionálka. Resort školství má podle něj významné kompetence v oblasti vědy a výzkumu. „Je to zkušená dáma, která pracovala v privátním i ve veřejném sektoru. Pro mě je velmi důležité, že má zkušenosti z ministerstva školství, se kterým máme hodně společných agend,“ řekl dnes ČTK Bělobrádek.

Úřad vicepremiéra se od konce loňského roku vypořádává se stovkami připomínek, které se mu sešly k věcnému záměru nového zákona o výzkumu. Už v prvním čtvrtletí letošního roku by měl být věcný záměr zařazen do plánu legislativních prací. Součástí návrhu zákona je i plán na vznik nového ministerstva pro vědu.

Od této částečné centralizace úřednického aparátu si Bělobrádek slibuje úspory v nákladech, větší kontrolu nad veřejnými penězi pro výzkum i lepší koordinaci a prosazování české vědy. Záměr na vznik ministerstva ale naráží na kritiku napříč akademickým, univerzitním i podnikovým výzkumem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner