Novou středočeskou hejtmankou se dnes stala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Pokorná Jermanová z Babišova hnutí ANO. Ve funkci vystřídala sociálního demokrata Miloše Peteru. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na ustavujícím zasedání. Jermanová už dříve avizovala, že v případě zvolení hejtmankou odejde z dolní komory.

Hnutí ANO, které vyhrálo krajské volby, bude ve středních Čechách v příštích čtyřech letech vládnout v koalici se STAN, ODS a třemi zastupiteli za TOP 09. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu by měla mít koalice dohromady 44 hlasů.

Pro šestačtyřicetiletou Jermanovou hlasovalo 42 z 64 přítomných zastupitelů. Dva byli proti a 20 se zdrželo. Z koalice se podle hlasovacího zařízení při veřejné volbě hejtmanky zdržela Jermanová a dvojka na kandidátce STAN, šéfka Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Proti byli zastupitelé z opoziční části TOP 09 Petr Tiso a Jan Jakob. Jermanová po volbě uvedla, že je připravena na komunikaci napříč celým politickým spektrem.

Sociálním demokratům a komunistům, kteří kraj dosud řídili, spolu s částí TOP 09 připadne opoziční role. ČSSD z vedení kraje odchází po osmi letech, za její éry se vystřídali celkem čtyři hejtmani. ODS, která byla během této doby v opozici, se k vládnutí naopak vrací. Navázat může na předchozí dvě volební období před nástupem ČSSD, kdy měla v čele kraje svého hejtmana Petra Bendla.

Volbě krajského vedení předcházel slib nově zvolených zastupitelů. Ne všichni tak učinili, místo některých nastoupili náhradníci. Mandátu se vzdal například starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN). Důvodem je skutečnost, že byl zvolen senátorem za Mělnicko. Pokračovat v práci zastupitele nebude ani dosavadní hejtmanův náměstek pro životní prostředí Marek Semerád (ČSSD). Rozhodl se tak vyvodit odpovědnost za neúspěch ČSSD ve volbách. Semerád rezignoval i na funkci místopředsedy krajského výkonného výboru ČSSD, starostou Cerhenic a předsedou kolínských sociálních demokratů ale zůstává.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner