Novým britským velvyslancem v Česku se dnes stal Nicholas Archer. Prezident Miloš Zeman od něho na Pražském hradě převzal pověřovací listiny, a stvrdil tak oficiálně jeho nástup do funkce. Archer v Thunovském paláci, kde sídlí velvyslanectví, střídá Jan Thompsonovu, která Prahu opustila začátkem ledna. Při předání listin Archer předvedl své znalosti češtiny.

„Pane prezidente, dovolte mi, abych vám předal pověřovací listiny, jimiž mne Její Veličenstvo Alžběta II. akreditovala u vás jako mimořádného a zplnomocněného velvyslance Spojeného království Velké Británie a Severního Irska,“ řekl velvyslanec Zemanovi. Český prezident jeho češtinu ohodnotil jako téměř dokonalou. Podle zvyklostí pak Archer prezidentovi představil svou ženu a spolupracovníky.

Ve vyjádření pro ČTK Archer uvedl, že chce dál rozvíjet česko-britské vztahy, aniž je naruší brexit. Národní zájmy obou zemí jsou podle něj stejné například co se týče obchodu. „Chceme zachovat a dále rozvíjet volný trh i v době, kdy se zdá, že roste hrozba protekcionismu,“ uvedl Archer. Zmínil také spolupráci na poli obrany a bezpečnosti v NATO. Česko a Británie rovněž vyznávají stejné hodnoty – demokracii, svobodu slova a lidská práva.

„Žádná z těchto věcí se nemusí měnit po našem odchodu z EU v roce 2019. Spíš naopak. Británie chce posílit vztahy s Českou republikou ve všech těchto oblastech,“ dodal velvyslanec a připomněl tak, že se blíží termín odchodu Spojeného království z EU. Česká republika a Británie jsou podle něhoo slov přátelé a spojenci, a tak to má zůstat.

Archer dříve vedl britské velvyslanectví v Dánsku. Do Prahy dorazil v polovině ledna a v roli designovaného velvyslance již absolvoval řadu setkání s představiteli českých i britských institucí. S nástupem Archera bude v čele ambasády po necelých 17 letech muž. Od roku 2001 Británii zastupovaly velvyslankyně. Naposledy Thompsonová, která byla známá netradičními koníčky. Během svého působení v Česku vystupovala v divadle a jezdila světle modrým „embéčkem“. To před svým odjezdem vydražila a peníze věnovala charitě.

Pověřovací listiny dnes prezidentovi předali také dva velvyslanci, jejichž úřady sídlí mimo Českou republiku. Nový katarský velvyslanec Saúd bin Abdar Rahmán Sání stejně jako jeho namibijský kolega Andreas Guibeb budou na vztahy s Českem dohlížet z Berlína. Hrad avizoval, že do úřadu dnes oficiálně nastoupí také velvyslankyně Jihoafrické republiky Naomi Misholiová. Ta však dnes Zemanovi své listiny nepředávala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner