Slavnostní přísahou dnes začíná nové funkční období Kongresu (parlamentu) Spojených států, který vzešel z loňských listopadových voleb. Program zákonodárců bude v nadcházejících týdnech zřejmě hektický, jak opakovaně uvedl budoucí prezident Donald Trump (pravicová Republikánská strana), který dosluhující demokratickou hlavu státu Baracka Obamu (levicová Demokratická strana) v Bílém domě vystřídá 20. ledna. Kongres bude hlasovat o složení Trumpova kabinetu a bude mimo jiné rozhodovat i o osudu Obamovy zdravotní reformy. Obě komory Kongresu nyní bude ovládat Republikánská strana, která je v Mezinárodní demokratické unii partnerem české Občanské demokratické strany (ODS).

Hned v pátek Senát a Sněmovna reprezentantů na společném zasedání oficiálně potvrdí Trumpa jako příštího prezidenta. Po Trumpově prezidentské přísaze 20. ledna začnou senátoři posuzovat jeho ministerské nominace. Protože republikáni mají v Senátu většinu, problémy se neočekávají, ačkoli demokraté chtějí schvalovací proces protáhnout.

První kroky republikánských zákonodárců podle všeobecného očekávání povedou proti Obamově zdravotní reformě známé jako Obamacare. Její celkové zrušení je ovšem považováno za běh na dlouhou trať, takže republikáni zřejmě nejdříve omezí peníze pro Obamacare z federálního rozpočtu.

Zákonodárci také budou jednat o kybernetických útocích na americké cíle, ze kterých Obama viní Rusko.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner