Nový bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa John Bolton, který v dubnu nahradí odvolaného Herberta Raymonda McMastera, vyvolává především na Blízkém východě podle agentury Reuters rozporuplné reakce. Bolton je znám ostrými názory a konfrontačními postoji vůči Íránu, KLDR i Rusku, naopak je obhájcem politiky Izraele.

Devětašedesátiletý Bolton v minulosti prosazoval použití vojenské síly proti Íránu či Severní Koreji a velmi ostře se stavěl například i k Rusku. V prvních dvou případech volí i Trump konfrontační politiku, k Rusku má však méně kritický přístup. Nynější Trumpovo rozhodnutí pogratulovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ke znovuzvolení, ale označil za zdvořilostní záležitost. Trumpovi poradci přitom prezidentovi doporučili, aby Putinovi neblahopřál.

Jmenování Boltona Rusko ponechalo bez komentáře. „Není to otázka na nás, ale na americkou administrativu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Podle Reuters zároveň dodal, že Rusko doufá, že v Bílém domě bude více lidí, kteří jsou schopni hledět za nynější vlnu rusofobie.

Někteří komentátoři označují příchod Boltona za další hřebík do rakve pro mezinárodní jadernou dohodu s Íránem. Dokument mezi Teheránem a světovými mocnostmi, který Trump tvrdě kritizuje, vznikl v éře bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Bolton nedávno podpořil Trumpovo rozhodnutí přemístit americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kabinet izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se tak o Boltonovi vyjadřuje jako o výjimečném expertovi, zkušeném diplomatovi a oddaném příteli židovského státu.

Výhrady vůči Boltonovi má naopak izraelský list Haarec, považovaný za levicově orientovaný. Deník připomněl, že Bolton v roce 2016 označil mírové řešení v podobě dvou států, tedy palestinského a izraelského, za již dlouho mrtvé. Navrhl tehdy, aby palestinská území přešla pod správu Egypta a Jordánska. Libanonský deník Al-Akbar, který má blízké vazby na šíitské hnutí Hizballáh, napsal o Boltonovi, že je sionistickým jestřábem v Bílém domě.

Krátce po oznámení svého chystaného nástupu do funkce Bolton televizi Fox News řekl, že hodlá pro Trumpa být „čestným zprostředkovatelem“ nejrůznějších pohledů a variant řešení bezpečnostních záležitostí. Prezident podle něho potřebuje, aby mezi jeho poradci probíhala svobodná výměna názorů. Bolton by měl funkci oficiálně převzít 9. dubna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner