Tuniský premiér Júsuf Šáhid jmenoval v sobotu novou vládu. Ministerstvo financí svěřil bývalému činiteli Světové banky Marvánu Abasímu. Ministry zahraničí a obrany ponechal z předchozího kabinetu.

Počátkem srpna pověřil Šáhida vytvořením kabinetu národní jednoty prezident Kaíd Sibsí poté, co poslanci vyslovili na konci července nedůvěru vládě předchozího premiéra Habíba Sída kvůli údajně nedostatečnému pokroku v zavádění hospodářských reforem.

Čtyřicetiletý Šáhid, který byl v dosavadní vládě ministrem pro místní záležitosti, je členem sekulární strany Nidá Túnis (Hlas Tuniska), kterou založil prezident Sibsí a jejímž členem je i expremiér Síd.

Sibsího rozhodnutí jmenovat do čela vlády právě Šáhida vyneslo oběma politikům mnoho kritiky kvůli tomu, že nový premiér je s prezidentem v příbuzenském vztahu.

Tunisko je jedinou arabskou zemí, které arabské jaro přineslo demokracii. Na místní hospodářství závislé na cestovním ruchu nicméně tvrdě dopadly dva teroristické útoky z loňského roku. Při útoku na budovu muzea v centru tuniské metropole zahynulo 24 lidí, z toho 20 zahraničních turistů. V letovisku Súsa následně postřílel tuniský mladík na pláži a u hotelového bazénu 38 lidí, převážně britských turistů.

Nezaměstnanost v Tunisku dosahuje 15 procent, mezi mladými lidmi je ale až třicetiprocentní. Mnoho mladých se mimo jiné kvůli bezútěšné hospodářské situaci v zemi přidalo k radikálům z organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner