Ukrajinský parlament dnes schválil zákon, který má zrychlit privatizaci státních podniků a posílit její transparentnost. Splnil tak jednu z podmínek záchranného programu sjednaného s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Privatizace by mohla zlepšit stav státní pokladny a přilákat nové zahraniční investory. „Není žádným tajemstvím, že mít 3500 státních podniků je pro tuto zemi nesmysl. Přinášejí ztráty státu a profitují z nich ti, kteří se na nich již desítky let přiživují,“ řekl před hlasováním ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman.

Zákon byl dnes schválen v prvním čtení. Zatím není jasné, kdy bude následovat další hlasování, ve kterém budou moci poslanci zákon pozměnit, napsala agentura Reuters.

Schválený zákon stanovuje pravidla pro privatizaci více než 3000 převážně ztrátových státních firem. Zahrnuje například povinné tendry na mezinárodní poradce, kteří by měli pomáhat s přípravou privatizace větších podniků.

Schválením zákona se Ukrajina dostává o krok blíže k získání další části úvěrové pomoci od MMF, jejíž celkový objem byl dohodnut na 17,5 miliardy dolarů (zhruba 384 miliard Kč). Některé otázky však stále zůstávají nevyřešeny, zejména neochota vlády zvýšit ceny plynu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner