Vedení OKD zváží návrh na insolvenci a ukončení hornické činnosti firmy, pokud se do pátku nedohodne se státem na restrukturalizaci černouhelné firmy. Společnost New World Resources (NWR), majitel OKD, to uvedla na svých webových stránkách. Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je od února vlastníkem NWR, totiž neprodloužila termín, do kdy se chtěla se státem dohodnout na podmínkách dalšího provozování společnosti. Nezávazný termín vypršel v pátek.

Ministr financí a velkopodnikatel Andrej Babiš (ANO) označil stanovení termínu za vydírání. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) jde o brutální nátlak majitelů nebonitních akcií.

„Není možné, aby nám někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD,“ prohlásil Babiš. „Firma byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč,“ tvrdí Babiš. Stát podle něj není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je.

„Vláda neustále přesvědčuje veřejnost, že chce minimalizovat negativní dopad případné insolvence. Tento přístup nás proto udivuje a jsme z něj zklamaní. Chápeme, že rozhodnutí nelze přijmout ze dne na den, ale ministři jsou o krizi informováni již od začátku ledna,“ uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Podotkl, že pokud by skutečně insolvence nastala, vláda se jednání s AHG nezbaví. „Byli bychom hlavním věřitelem, takže stejně s námi jednat musí,“ řekl Pařík.

Mládek v reakci označil současné počínání AHG za brutální nátlak. „Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc,“ řekl. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík předpokládá, že pokud by vlastníci firmy chtěli vyhlásit insolvenci a ukončit hornickou činnost, zasáhl by stát. Tak jednoduché to ale podle něj nebude, protože ze dne na den přestat těžit úplně nelze. „Samozřejmě důl je trošku jiná instituce než běžná fabrika. Tam za prvé povinností toho, kdo měl možnost těžit, je vytěžit tyto zásoby. Odpis zásob je možný se souhlasem Českého báňského úřadu, což je institut patřící státu. Z mého pohledu to tak nemůže být,“ řekl Pytlík.

Odpolední schůzky zástupců ministerstev průmyslu a financí s vedením OKD se účastnil Babiš, Mládek chyběl, protože je do úterý na pracovní cestě v Egyptě a Jordánsku. „Na jednání byly podány dodatečné informace, které si pan ministr Babiš vyžádal, šlo se ještě do většího detailu. Zároveň bylo vedení OKD požádáno o další schůzku na téma dovysvětlení nějakého typu uzavřených obchodních smluv,“ řekl po schůzce Pařík. Přijetí nějakého finálního závěru, se podle něj jednání netýkalo. Termín dalšího setkání se aktuálně domlouvá, dodal.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec po jednání uvedl, že Babiš se už dnes k věci vyjadřovat nebude.

AHG v neděli uvedla, že ve čtvrtek nabídla českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. Ministr Mládek upřesnil, že za samotné akcie firma požadovala 120 milionů eur (zhruba 3,2 miliardy Kč). „Nedovedu si představit, že by vláda tuto koupi bezcenných akcií odsouhlasila,“ dodal.

Pařík v neděli uvedl, že nabídka AHG počítá s tím, že držitelé dluhopisů také odepíší dluh NWR, potažmo OKD, za více než 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). „Při restrukturalizaci v roce 2014 pak odepsali více než 200 milionů eur,“ dodal Pařík.

Potenciální zájemci o OKD, podnikatelé Pavol Krúpa a Petr Paukner, dříve uvedli, že NWR podle nich nyní OKD „vysává“ na půjčkách. Například podle Pauknera si NWR na úrokových sazbách inkasuje za půjčky šest až sedm procent. Jde v dnešní době o naprosto netržní úrokové sazby, podotkl.

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner