Novým britským ministrem obrany se stane Gavin Williamson. Oznámil to dnes vládní mluvčí. Williamson ve funkci nahradí Michaela Fallona, který ve středu rezignoval po obvinění ze sexuálního obtěžování. Fallonova demise podle serveru Politico vzbuzuje obavy konzervativních poslanců, že současný skandál kolem sexuálního obtěžování ze strany politiků se vymyká kontrole. Mohl by podle nich vést v blízké době k novým rezignacím a dalšímu oslabení vlády v klíčové době, kdy kabinet vyjednává o odchodu země z Evropské unie.

Jednačtyřicetiletý Williamson je od roku 2010 poslancem. Dosud měl na starost parlamentní disciplínu konzervativních poslanců, tedy zajišťoval, aby poslanci hlasovali v souladu s postojem vedení strany. BBC uvedla, že Williamson přichází na ministerstvo v těžké době a jedním z jeho prvních úkolů bude odvrátit další rozpočtové škrty ve svém resortu.

Britský deník The Guardian, který bývá k vládě kritický, tvrdí, že mnoho konzervativních poslanců bylo Williamsonovým jmenováním v době, kdy je hladký chod konzervativní frakce v parlamentu klíčový, překvapeno. Jeden z poslanců Williamsonovo povýšení podle listu označil za „neuvěřitelné, směšné a udivující“. Někteří poslanci soudí, že Mayová s Williamsonem počítá jako se svým nástupcem a uzavřela s ním v tomto směru dohodu.

Vlna odhalování případů sexuálního obtěžování, která se začala po světě šířit v souvislosti s aférou amerického filmového producenta Harveyho Weinsteina, zasáhla i Británii. Jedním z posledních obviněných je i šéf kabinetu premiérky Damian Green.

Fallon, který byl ministrem obrany od roku 2014, se před několika dny dostal pod tlak kvůli novinovému článku, který popisoval 15 let starý incident. V roce 2002 podle něj Fallon při večeři sahal opakovaně na koleno jedné z přítomných rozhlasových novinářek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner