Novým novozélandským premiérem se stal dnes dosavadní vicepremiér a ministr financí Bill English z Novozélandské národní strany. Ve funkci předsedy vlády vystřídal populárního Johna Keye, který minulé pondělí po osmi letech v úřadu nečekaně rezignoval z rodinných důvodů.

Jak informoval zpravodajský server BBC News, vicepremiérkou byla jmenována ministryně sociálního bydlení Paula Bennettová.

Bill English byl zvolen do novozélandského parlamentu v roce 1990 a posledních osm let působil jako vicepremiér v Keyově vládě. Jako ministru financí jsou mu přičítány zásluhy o hospodářský růst země a snižování nezaměstnanosti. Ministra navíc jako svého následovníka podpořil odcházející premiér Key.

Kritici nicméně poukazují na to, že tento čtyřiapadesátiletý politik postrádá charisma, které je pro premiérskou funkci potřeba. English již dříve stál v čele Novozélandské národní strany a v této roli byl u toho, když strana utrpěla v roce 2002 drtivou porážku.

Keyův odchod bude podle analytiků pro Novozélandskou národní stranu zřejmě znamenat oslabení. Odstupující premiér si mezi voliči udržoval vysokou popularitu a je známý klidným a pozitivním vystupováním. Podle BBC i díky tomu dokázal oslovit tolik občanů a zabránit vzestupu populismu, který nastal v mnoha vyspělých zemích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner