Gruzínská vládní koalice navrhla ministra zahraničí Giorgiho Kvirikašviliho jako kandidáta na funkci premiéra této postsovětské země. Nominaci předloženou prezidentovi musí ještě schválit parlament. Vládní koalice má však v zákonodárném sboru většinu, takže se jedná o pouhou formalitu, napsala agentura Reuters. Dosavadní předseda vlády Irakli Garibašvili oznámil svou demisi 23. prosince.

Do parlamentních voleb v Gruzii zbývá necelý rok a pozorovatelé spojují odstoupení Garibašviliho se snahou zvýšit popularitu vládní koalice Gruzínský sen. Ta silně poklesla v důsledku ekonomických potíží.

Osmačtyřicetiletý Kvirikašvili se stal ministrem hospodářství a vicepremiérem Gruzie poté, co uskupení Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho ve volbách v říjnu 2012 porazilo stranu prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho, považovaného za úhlavního nepřítele Kremlu. Šéfem diplomacie je Kvirikašvili od září 2015.

Kvirikašvili strávil většinu své kariéry ve finančním a bankovním sektoru; v letech 2006-2011 byl generálním ředitelem bankovního ústavu Cartu Bank miliardáře Ivanišviliho.

Kvirikašvili bude muset parlamentu předat nový seznam ministrů a analytici nevylučují, že na některých křeslech dojde ke změnám. Podpora vládní koalice se od srpna 2014 prudce snížila ze 42 procent na nynějších 18 procent. Nový parlament má Gruzie volit v říjnu 2016.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner