Poslanec a exministr obchodu Vince Cable byl dnes jednomyslně zvolen předsedou Liberálních demokratů, čtvrté největší strany v Británii. Informovala o tom agentura Reuters. Cables po zvolení slíbil, že straně vrátí vliv a použije ho v úsilí o prosazení měkčího odchodu Británie z Evropské unie.

Bývalý ministr obchodu z let 2010-2015 byl jediným kandidátem na funkci předsedy Liberálních demokratů. Post se uvolnil po rezignaci Tima Farrona v polovině června, nedlouho po neuspokojivém výsledku této proevropské strany v parlamentních volbách. V 650členné Dolní sněmovně je nyní liberálních demokratů 12.

Nedávno 74letý Cable prohlásil, že k brexitu možná vůbec nedojde, protože to podle něj neumožní mimo jiné obrovské rozpory uvnitř opozičních labouristů i vládních konzervativců.

„Jako jediná strana usilující o setrvání v jednotném trhu a celní unii jsou Liberální demokraté osamoceni v boji za ochranu naší ekonomiky,“ prohlásil dnes.

Liberální demokraté prosazovali, aby se na závěr vyjednávání o brexitu uskutečnilo druhé referendum o podmínkách dohody s EU. To však odmítla jak konzervativní premiérka Theresa Mayová, tak opoziční Labouristická strana.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner