Vietnamský parlament zvolil novým prezidentem dosavadního ministra veřejné bezpečnosti Tran Dai Quanga (59). Policejní generál složil přísahu a slíbil, že bude „rezolutně“ chránit svrchovanost země v pokračujícím teritoriálním sporu s dlouholetým rivalem Čínou. Oznámily to zahraniční agentury.

Potvrzení Quanga v prezidentském úřadu bylo podle nich ryze formální záležitostí. Byl totiž jediným kandidátem na tuto funkci, který vzešel z lednového sjezdu vládnoucí komunistické strany. Při sobotním hlasování dostal Quang 436 hlasů ze 465, uvedla vláda na svém webu.

Prezident je ve Vietnamu hlavou státu a vrchním velitelem ozbrojených sil, ekonomické otázky pak spadají do kompetence premiéra, který bude zvolen příští týden. Nejvyšší postavení v triumvirátu politického vedení země má ale stranický šéf, generální tajemník Nguyen Phu Trong. Zemi prakticky řídí mocné 19členné politbyro, které o důležitých otázkách rozhoduje na tajných zasedáních.

V projevu přenášeném televizí nový prezident ujistil, že se bude „rezolutně a vytrvale zasazovat o obranu nezávislosti, svrchovanosti, územní celistvosti, národních zájmů a bezpečnosti“ země.

Vietnam je zapojen do teritoriálního sporu s Čínou ohledně Jihočínského moře a řada členů parlamentu vytýká vládě, že nezaujala dostatečně pevnou pozici vůči Číně a jejím rostoucím ambicím v regionu, napsala agentura AP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner