Skupina zastánců squattingu s konečnou platností neuspěla se žalobou kvůli údajně nepřiměřenému policejnímu zásahu při vzpomínkové akci v objektu Milada v Praze. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl jejich druhou kasační stížnost, zjistila ČTK z úřední desky.

Předloni NSS squatterům vyhověl a verdikt Městského soudu v Praze označil za předčasný. Uložil mu, aby se důkladněji věnoval zejména přiměřenosti policejního zákroku a jeho okolnostem. Městský soud po doplnění dokazování žalobu znovu zamítl a tentokrát už NSS rozhodnutí potvrdil.

Podle městského soudu policie použila donucovací prostředky zákonným způsobem, a nikoliv bezdůvodně ani nepřiměřeně.

„Policistům přitom nelze upřít snahu o hledání mírnější alternativy řešení, kdy z provedeného dokazování jednoznačně vyplynulo, že se snažili se squattery domluvit, vyjednávali, snažili se i o kontakt se squattery uvnitř,“ stojí v rozhodnutí městského soudu.

Squatteři se na přelomu června a července 2012 sešli u příležitosti třetího výročí vystěhování vily Milada, která v minulosti patřila k nejznámějším českým squatům. Zprvu byli venku, pak vnikli i dovnitř.

Policie dům, který má soukromého vlastníka, znovu vyklidila. Několik squatterů policie odvedla, později si stěžovali na bití v „uličce hanby“ a hrubé zacházení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner