Washington 8. března (ČTK) – Americký prezident Donald Trump probírá se svými současnými či bývalými spolupracovníky jejich výslechy u zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera rozplétajícího kauzu údajného ruského ovlivňování amerických voleb. S odkazem na tři dobře informované zdroje to napsal deník The New York Times (NYT).

Trump se podle listu snažil prostřednictvím jednoho ze svých asistentů přimět právního poradce Bílého domu Donalda McGahna, aby ve veřejném prohlášení popřel dřívejší informaci NYT. Deník v lednovém článku napsal, že McGahn řekl vyšetřovatelům, že po něm Trump chtěl, aby předal ministerstvu spravedlnosti žádost o Muellerovo propuštění.

McGahn se k údajné Trumpově snaze přimět jej k popření této informace nevyjádřil. Podle NYT však „musel prezidentovi připomenout, že pana McGahna skutečně žádal, aby zajistil propuštění pana Muellera“.

Trump se podle listu zajímal i o to, jak probíhal výslech bývalého personálního šéfa Bílého domu Reincea Priebuse a ptal se, zda na něj byli „hodní“.

Bílý dům na žádosti o vyjádření k článku nereagoval.

Trump veřejně odmítá, že by se pokoušel docílit Muellerova odvolání. Jeho vyšetřování se opírá o obvinění amerických tajných služeb vůči Rusku, že se mimo jiné hackerskými útoky vměšovalo do americké předvolební kampaně s cílem pomoci Trumpovi a uškodit jeho vyzývatelce v soupeření o Bílý dům Hillary Clintonové. Bývalý šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Mueller se konkrétně zaměřuje na otázku, zda případně existovala nezákonná ujednání mezi Trumpovým volebním týmem a Moskvou. Trump vyšetřování opakovaně označil za hon na čarodějnice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner