Zástupci koaličních stran v Praze 3 se dnes sešli na druhém jednání o budoucnosti koaliční spolupráce. Shodli se na tom, že na dalším zastupitelstvu společně podpoří plán privatizace bytů. ČTK to sdělil místostarosta Alexander Bellu (ODS), který bude chtít nahradit ve funkci současnou starostku Vladislavu Hujovou (TOP 09). O personálních otázkách budou strany jednat příští pondělí. Důvodem krize je odchod starostky Vladislavy Hujové z TOP 09. V Praze 3 vládne TOP 09, ODS a ČSSD za podpory Volby pro město (VPM-NK).

ODS v dubnu představila společnou kandidátku do komunálních voleb spolu se Svobodnými a KDU-ČSL. Kandidátem na starostu je místostarosta Bellu. V současném zastupitelstvu mají tyto tři strany dohromady deset zastupitelů z 35 a jsou tak nejsilnějším klubem.

Na dnešním jednání se strany podle Bellu shodly na programových prioritách, zejména na co nejrychlejším schválení privatizace asi 250 bytů. Personální otázky budou předmětem schůzky, která se uskuteční za týden.

Na základě navazujících jednání by se mohl změnit starosta městské části. „Tím, že budeme mít největší klub, což je těch deset lidí, tak bychom samozřejmě chtěli usilovat o post starosty,“ uvedl Bellu. Dodal, že to nicméně nepovažuje za tak klíčové s ohledem na to, že do voleb zbývají čtyři měsíce. „Asi není úplně situace na to nějak vytahovat svaly a hádat se. Ale z logiky věci, tím, že máme největší klub, tak naše ambice musí být taková,“ doplnil.

Předseda místní organizace TOP 09 v Praze 3 Martin Dlouhý zatím nechce předjímat možné personální změny, situace se podle něj ještě může změnit a bude záležet na dalších jednáních. Potvrdil, že koaliční strany se dohodly na podpoře privatizace bytů a že existuje ochota pokračovat ve spolupráci na stávajícím půdorysu.

Současná situace je reakcí na rozhodnutí Hujové z předminulého týdne. Starostka se v souvislosti se změnou vedení TOP 09 a kandidaturou jejího nového předsedy Jiřího Pospíšila na pražského primátora rozhodla ze strany vystoupit. Strana se podle ní odklonila od původního konzervativního zaměření a stala se „liberálně aktivistickou“. Pospíšil to odmítl jako zástupný důvod.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner