O možné podpoře své menšinové vlády chce Andrej Babiš (ANO) jednat v týdnu od 18. prosince postupně se všemi sněmovními stranami v pořadí podle výsledků voleb. Novinářům to řekl po dnešním jednání s kandidáty na ministry v sídle hnutí ANO na pražském Chodově. Podle dosavadních stanovisek Babiš pro menšinovou vládu nenajde ve Sněmovně podporu.

„To je otázka na všechny strany, které kandidovaly ve volbách, zatím to vypadá, že všechny kandidovaly do opozice,“ uvedl dnes Babiš na dotaz týkající se možné podpory kabinetu. Se zástupci dalších stran počínaje ODS, která skončila ve volbách druhá, chce diskutovat o možnosti podpory menšinové vlády a jiných formách spolupráce.

S kandidáty na budoucí ministry, jak je v posledních dnech představoval prostřednictvím médií, dnes Babiš od 9:00 do zhruba 15:00 jednal mimo jiné o programovém prohlášení vlády a organizaci práce kabinetu. „Probírali jsme veškerou možnou agendu od 13. prosince, kdy ve 14:00 bude jmenována vláda na Hradě. Takže jsme probírali první zasedání, program, následně uvádění ministrů do úřadů,“ vyjmenoval.

Plánuje, že ještě 13. prosince do úřadů uvede některé ministry. Pak odjede na dva dny na summit EU do Bruselu, přičemž evropskou agendu dnes označil za nejdůležitější téma práce budoucího kabinetu. V nejbližších dnech se Babiš chce zaměřit také na přípravu rozpočtu na příští rok. Chtěl by, aby rozpočet byl přijat tak, jak ho ještě jako ministr financí na jaře připravil. Plánuje navštívit jednání rozpočtového výboru Sněmovny.

Babiš si je podle svých slov vědom toho, že vláda nemusí setrvat bez podpory Sněmovny dlouho. „Díky tomu, že se zatím jedná o menšinový kabinet, je velká šance realizovat různé projekty,“ uvedl současně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner