Praha 16. října (ČTK) – O možné těžbě lithia na Cínovci se ve Sněmovně mluvilo už letos v lednu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy při interpelacích na dotaz poslance KSČM Jaroslava Borky uvedl, že Česko by mělo mít zájem na využití a co největším zhodnocení suroviny v České republice. Za zajímavý označil poslancův námět, aby se v těžbě angažoval státní podnik.

„O tom budu informovat ministra průmyslu a obchodu, pod kterého spadá státní podnik Diamo. Myslím, že by v rámci podnikatelského plánu tohoto státního podniku měli promyslet, jestli se neangažovat i třeba v takovýchto případech podnikatelských aktivit,“ řekl Sobotka. Podotkl také, že kdokoli bude chtít těžit, musí splnit všechny zákonné podmínky.

Borka v interpelaci mluvil o „ohromných“ zásobách cínu, lithia, ale i wolframu pod Cínovcem. „Žádný jiný tak velký zdroj v Evropě zatím neexistuje. Ekonomická návratnost ložiska je nezpochybnitelná,“ řekl. Vyjádřil obavy z toho, že zisky skončí v zahraničí nebo u soukromníka za pouhého přihlížení státu.

Sobotka ale tvrzení o ekonomické návratnosti tehdy zpochybnil. „Podle podkladů, které mám k dispozici, pro takové tvrzení není v současné době důvod,“ řekl. Mluvil o nutnosti provedení geologického průzkumu, jenž byl podle premiéra v úvodních fázích. Musí se ale podle premiéra brát i ohled na dopady na životní prostředí.

Sobotka v odpovědi na Borkovy dotazy zmínil firmu Geomet, která, jak uvedl, spolupracuje s australskou společností European Metals Holdings (EMH). Řekl, že na Cínovci usiluje o hlubinnou těžbu.

Sněmovní plénum se bude těžbou lithia zabývat na mimořádné schůzi dnes odpoledne. Ostrý spor zejména mezi hnutím ANO a ČSSD vyvolalo krátce před parlamentními volbami memorandum, které podepsal s firmou EMH ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Svolání schůze podnítila opoziční KSČM, podle níž nepatří lithium do cizích rukou a mělo by zůstat státu.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš viní ČSSD v souvislosti s memorandem z krádeže a operuje částkou dva biliony korun. Lithium by podle něho měla těžit státní firma. Sociální demokraté tvrdí, že memorandum posiluje pozici státu. Poukazují na to, že souhlas s průzkumem ložisek na Cínovci prodloužilo firmě Geomet vlastněné EMH ministerstvo životního prostředí, které vede Richard Brabec (ANO). Brabec namítá, že licenci neprojednával a že ji prodloužil v souladu se zákonem místně příslušný úředník. ČSSD také tvrdí, že Babiš se tvrzeními kolem lithia snaží zakrýt vlastní kauzy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner