Washington 24. března (ČTK) – Sněmovna reprezentantů má po čtvrtečním odkladu dnes hlasovat o zrušení reformy zdravotního pojištění, prosazené předchozím prezidentem Barackem Obamou, takzvané Obamacare. Na hlasování naléhá Obamův nástupce v Bílém domě Donald Trump, který se rozhodl podstoupit riskantní krok, přestože rebelové z řad republikánské většiny hrozí potopit první klíčový zákon nového prezidenta.

„Jestli se to nepovede, přejdeme k jiným věcem, než je zdravotnictví, třeba daňové reformě. A zůstane Obamacare,“ řekl republikánský zákonodárce Chris Collins novinářům po naléhavé schůzce, svolané na Kapitolu. „Slíbili jsme Američanům, že zrušíme a nahradíme tento nepovedený zákon, a tak budeme hlasovat,“ prohlásil předseda sněmovny Paul Ryan.

První procedurální hlasování se má podle agentury AFP odehrát dnes okolo desáté dopoledne místního času (okolo 15:00 SEČ), konečné hlasování má následovat později. Podle televizní stanice CNBC se tak patrně stane mezi druhou až čtvrtou hodinou odpolední (mezi 19:00 až 21:00 SEČ)

Původně se mělo hlasovat ve čtvrtek, ale Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu odvolala napjatě očekávané hlasování o zrušení zdravotního pojištění. Vedení republikánů se zřejmě nepodařilo získat dostatek hlasů pro zrušení Obamacare. Odklad se agentuře AP jevil jako citelná rána prezidentu Trumpovi a špičkám Republikánské strany, pro něž během loňské kampaně před prezidentskými volbami byla reforma zdravotního pojištění prioritou. Dodržet sliby se však ukazuje těžší, než se čekalo.

Proti zrušení Obamovy klíčové reformy jsou přirozeně především menšinoví demokraté, ale oponenti pocházejí také z řad umírněných a naopak ultrakonzervativních republikánů, i když z rozdílných důvodů.

Návrh, který má Obamovu reformu nahradit, odmítají zákonodárci z konzervativní frakce zvané Freedom Caucus, podle nichž je reforma příliš podobná té Obamově a nejde dostatečně do hloubky v rušení státních zásahů do zdravotnictví.

Umírněné křídlo republikánů se naopak obává, že jde o příliš rázný obrat, na který mohou doplatit nejchudší vrstvy Američanů. Považují za nepřijatelné, aby zrušení Obamacare vedlo ke zdražení lékařské péče pro miliony lidí ponechaných bez zdravotního pojištění.

Ve sněmovně mají republikáni většinu, ale mohou si dovolit přijít pouze o 21 hlasů ze svých řad. Ve čtvrtek podle NBC News hrozilo, že 30 republikánů bude hlasovat proti.

Trumpův plán čeká po Sněmovně reprezentantů ještě hlasování v Senátu, kde může být podle médií cesta ke schválení ještě těžší.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner