Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Barack Obama dnes zdůraznili harmonii ve vztazích svých zemí, které vyzdvihli jako jako solidní, dobré a přátelské. Oba státníci se sešli v bavorském Krünu krátce před začátkem summitu skupiny sedmi velkých světových ekonomik G7 na zámku Elmau u Garmisch-Partenkirchenu.

Merkelová po uvítání Obamy před radnicí v Krünu prohlásila, že USA jsou pro Německo „tak podstatný partner, že vzájemně úzce spolupracujeme, protože to potřebujeme v oboustranném zájmu, protože to chceme a protože sdílíme společné hodnoty“.

Obama ji podpořil prohlášením, že „tu dnes oslavujeme jedno z nejsilnějších spojenectví, jaké svět kdy poznal“.

Podle mluvčího německého vlády diskutovali Obama a Merkelová o situaci na Ukrajině a budoucích vztazích západních států s Ruskem. Dotkli se i spolupráce v rámci NATO a chystané smlouvy o atlantické zóně volného obchodu.

Mluvčí Bílého domu novinářům řekl, že v diskusi o Ukrajině „dospěli státníci k názoru, že doba uplatňování (protiruských) sankcí musí být závislá na úplném naplnění minských dohod ze strany Ruska a na úctě k ukrajinské svrchovanosti“.

Merkelová podle agentury DPA nedala najevo rozladění z kontroverzní spolupráce zpravodajských služeb obou zemí. Nenechala si nicméně ujít popíchnutí v souvislosti s aférou kolem americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA).

„I přes některé názorové neshody, které dnes máme, je Amerika … naším přítelem, naším partnerem,“ řekla kancléřka.

Merkelová Obamovi řekla, že je pro ni velké potěšení ukázat americkému prezidentu „kousek německé kultury, bavorské kultury“. „Je to skvělá šance. A mohu ti prozradit, že se v tomto regionu úzce propojují tradice a moderní svět. Je to krásný kousek Německa,“ řekla.

„Přijel jsem sem z vděčnosti za společnou historii,“ řekl americký prezident a poukázal na velký počet bavorských přistěhovalců v jeho rodném Chicagu. Zažertoval při tom, že si bohužel zapomněl doma své kožené kalhoty, doufá prý ale, že si je bude moci koupit na místě.

Merkelová a Obama nakonec společně po bavorsku posvačili – bílou klobásu, kterou zapili nealkoholickým světlým pivem. Obama se odvděčil Merkelové dvěma polibky na tvář.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner