Obamova administrativa se stala terčem kritiky demokratických kandidátů na prezidenta a lidskoprávních organizací kvůli plánům zvýšit počet deportací středoamerických migrantů, kteří jsou v zemi nelegálně. Obavy vyjádřila i zatím nejvážnější demokratická kandidátka na nejvyšší funkci a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová, uvedla agentura Reuters.

Jak napsal deník The Washington Post, americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti začalo připravovat sérii zátahů namířených proti nelegálním přistěhovalcům. Má jít až o stovky rodin. Operace by měla začít počátkem ledna. Půjde podle všeho o první tak rozsáhlou deportaci rodin, které uprchly před násilím ve Střední Americe, upozornil list.

Od loňského roku emigrovalo do USA více než 100.000 rodin, dospělých i dětí. Zátah se má týkat těch osob, kterým odchod z USA již nařídily imigrační soudy. Očekává se, že se operace dotkne stovek rodin a ještě většího počtu osob, dodal The Washington Post.

Podle mluvčí demokratické kandidátky na prezidentku má Clintonová v souvislosti s těmito zprávami obavy. „Domnívá se, že je důležité, aby se každému dostalo spravedlivého procesu a aby naše země poskytla útočiště těm, kteří to potřebují. A měli bychom být vedeni duchem lidskosti a velkorysosti,“ dodala mluvčí.

Plán zkritizoval i hlavní soupeř Clintonové, demokratický senátor Bernie Sanders. „Náš národ byl vždy světlem naděje, útočištěm pro utlačované. (…) Musíme podniknout kroky, které ochrání děti a rodiny, které tady hledají útočiště, a ne je vyhazovat,“ uvedl Sanders.

Bílý dům zatím svůj plán nijak nekomentoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner